כנס מיוחד של ויצו והצופות בהרצליה: "נשים לא פחות חזקות מגברים"

צופות יהודיות, ערביות ודרוזיות נפגשו היום בהרצליה לשמוע את סיפורן של נערות שנחלצו מחיים בסיכון באמצעות פרויקטים חברתיים של ויצו.

24/5/2011

מי שהגיע לספורטק הרצליה הבוקר (ראשון) נתקל במראה יוצא דופן – עשרות נשים ונערות צעירות ומבוגרות, לבושות כולן במדי צופות עם עניבות מתאימות, סיכות "היה נכון" ושלל סמלים צבעוניים, כאשר מעבר ללבוש החאקי האחיד בלט גם המגוון התרבותי המשקף את הפסיפס החברתי של ישראל. לצד נציגות יהודיות מרמת גן, הרצליה וחולון, הגיעו למקום גם מבוגרות וצעירות, חלקן עם כיסוי ראש מסורתי, מדליית אל כרמל, יפו ורהט.

עשרות חברות בתנועת הצופות מכל מגזרי החברה הישראלית – יהודיות, נוצריות (קתוליות ואורתודוכסיות), מוסלמיות, דרוזיות ובדואיות, הגיעו היום (ראשון) לכנס מיוחד בהרצליה, כדי להשתתף בכנס השנתי של הצופות שיוחד לנושא העצמת נערות ולשמוע סיפורי הצלחה של נערות בסיכון שהשתתפו בפרויקטים שונים של אגף הרווחה של ויצו  ישראל ובאמצעות סיוע ואמונה בעצמן הצליחו להיחלץ מהקשיים ולצאת לדרך חדשה.

בכנס שנערך תחת הכותרת "צופות ביחד למרחקים", ונערך בחסות ראש העיר הרצליה יעל גרמן ובהשתתפות סגניתה, נכחו מספר נערות ונשים שקיבלו סיוע וטיפול בפרויקטים שונים של אגף הרווחה של ויצו  ישראל, המיועדים לנערות בסיכון. הנשים סיפרו כל אחת את סיפורן האישי ואת הדרך שעשו מחיים בסיכון בשוליים של החברה, אל עבר עתיד חדש והגשמת חלומות כמו גיוס לצבא, לימודים אקדמיים וקריירה מקצועית.

ל' , נערה מוסלמית בת 23  הצליחה להתגבר על המכשולים של החברה המסורתית המוסלמית, הלכה לקורס העצמה של ויצו והצליחה בזכותו להתקבל לעבודה בחברת הוט. מספרת שהקורס העניק לה את היכולת להאמין בעצמה ולהתקדם בכוחות עצמה. היא הגיעה לקורס לאחר שלא הצליחה להתקבל למקומות עבודה שונים למרות שהוזמנה לראיונות. הגיעה לקורס לאחר שהחליטה לנווט את חייה בכוחות עצמה – בניגוד למסורת ממנה היא באה שם היה נהוג שההורים מחליטים בשביל הבת מה היא תעשה. היא מספרת שבמהלך הקורס היא הצליחה גם לסלוח לאנשים שפגעו בה וזה העצים אותה מאוד. מספרת שאפשר להציב גבולות לאנשים ולהתעקש, אפילו אם האנשים שחשובים לך לא יסכימו איתך. היא אמרה שכעת היא יודעת ש"אישה לא פחות חזקה מגבר".

א', בת 26 שהוריה עלו מאתיופיה, שהתה כנערה ב"בית הנערה" של ויצו בנס ציונה ובזכות התמיכה וההדרכה שקיבלה בבית הצליחה להתגייס לצבא ועשתה תואר ראשון בניהול משאבי אנוש. חזרה לבית החם כמתנדבת ומסייעת לנערות צעירות בסיכון. ביקרה במקום בין גיל 14 ל-18. הגיעה לשם מבולבלת על רקע של בית לא פשוט. לקחה חלק במגוון רחב של פעילויות ובילויים שלא היו בחייה עד אז. בעקבות ההכרות עם הבית היא החליטה ליישם את מה שהמחנכות והמטפלות בבית העבירו לה והחליטה שהיא רוצה ללמוד. במסגרת הלימודים היא קיבלה מלגה שדרשה ממנה גם להתנדב והיא החליטה לחזור לבית הנערה ולהתנדב שם ולסייע לנערות כמוה. היא אומרת שאין תחושה טובה יותר מאשר לעזור ולתת לאחרות.

ציפי – מתנדבת בבית הנערה של ויצו בנס ציונה כבר 15 שנה פעמיים בשבוע. מדובר במקום שנותן בית חם לנערות כל יום אחרי ארבע ונותנים להם חום, אוזן קשבת, תמיכה והעשרה. מספרת כי עצם הנתינה והסיוע לנערות העצימו אותה ועזרו לה באופן אישית.
לכנס הגיעו גם אורחות מיוחדות מהדרום שלוקחות חלק בפעילות הייחודית של הגרעין המדברי של הצופות – בו מתקיים שיתוף ייחודי בין בנות שירות של תנועת הצופות החיות בקומונה בבאר שבע ומסייעות לנערות וילדות בדואיות החיות ברהט.

את הכנס ארגנה זאת השנה הרביעית ברציפות הד"ר ליאורה גבעון, נציבה בינלאומית של פורום הצופות: "הפעילות שלנו בכנס היום ובמהלך כל השנה היא דיאלוג מתמשך, קירוב לבבות והכרות הדדית תוך כדי שמירה על אופיו של כל מגזר בנפרד. במסגרת הכנס גם ערכנו סדרה של סדנאות על זהות נשית ומכיוון שהנושאים הללו קשורים גם לוויצו חברנו אליהם ואני מקווה שהפעילות המשותפת איתן תמשיך גם בעתיד. הכנס הזה ייחודי לא בגלל נושא העצמת הנשים שהוא מאוד טרנדי היום, אלא בגלל שהוא נעשה במסגרת צופית רב-מגזרית שנותנת מקום רב לביטוי אישי ולמנהיגות של נשים ממגוון רקעים ותרבויות. המטרה שלנו היא להצמיח נשים ואזרחיות טובות יותר".