הבית של רחל

אחרי שהפכה עולמות, גייסה טייסים, אנשי הייטק ותורמים רבים, מחר תחנוך רחל מנגולי את פרויקט חייה: בית חם עבור ילדים יוצאי אתיופיה.

26/5/2011

מה הקשר בין צינור ביוב שהתפוצץ בבני ברק  למאה ילדים עולים מאתיופיה? תשאלו את רחל מנגולי, המתנדבת המסורה של סניף ויצו בפרדס כץ שתחנוך מחר את פרויקט חייה: בית חם למאה הילדים, תושבי פרדס כץ.

הכל התחיל באחד הימים של  שנת  2006. מנגולי (45), המשמשת בהתנדבות כיו"ר סניף ויצו בפרדס כץ, ישבה במשרדה כשלבניין נכנסה קבוצת ילדים עולים מאתיופיה.
התברר שבעקבות פיצוץ צינור ביוב עזבו הילדים את המועדונית של עיריית בני ברק וחיפשו מקום להעביר בו את היום. "ראיתי שהם זקוקים לסיוע בהכנת שעירי בית", היא אומרת.
מנגולי איתרה עבורם חנות קטנה בשוק המקומי ובמקביל הפכה עולמות וגייסה את כל מי שהיא מכירה כדי שיסייע לילדים בהכנת שיעורי בית: מחברות לספסל הלימודים באוניברסיטה דרך מהנדסים וטייסים ועד לפרופסור בחינוך. תוך זמן קצר צמח פרויקט שיעורי הבית, ולא פחות מ- 54 מתנדבים התגייסו. בין המתנדבים: משפחה שלמה ובראשה רואה חשבון, אנשי הייטק, סגן מפקד טייסת לשעבר ואיש עסקים מלונדון שתורם מידי חודש 5,000 פאונד.

אלה שהחנות הקטנה לא יכלה להכיל את כל הילדים. "הם היו עושים שיעורי בית במטבח או על הרצפה", אומרת מנגולי, "והרעש במחוץ היה גדול". מנגולי הפעילה שוב את מנועי ההתנדבות שלה, ופתחה בחיפושים אחר מבנה. היא מצאה כזה, אך היה צורך בכ-200 אלף שקל לשיפוץ. שוב הפשילה שרוולים וגייסה את הסכום, בעיקר תודות לעמותת "שולחן עגול". אט אט הפך החלום למציאות ומחר כאמור, ייחנך המבנה המשופץ, שיכלול חדר מחשבים ומועדון  מרווח. "הילדים יקבלו כאן הכל. סיוע בהכנת שיעורי בית גם בחופשות, טיפולי שיניים, הכנת לכיתה א', סיוע בהכנה לבחינות הבגרות, סיוע ברכישת ספרים  ומחברות ואפילו הדרכה לשימוש בתחבורה הציבורית. אני מאושרת".