השמיים הם הגבול גם מכיסא גלגלים

אליפות אירופה על כיסאות גלגלים נערכה השנה לראשונה במדינת ישראל.

26/9/2011

האליפות נערכה באזור הצפון כאשר 2 אולמות עיקריים שימשו את המשחקיים הרשמים מתוכם אחד אולם הספורט החדש בויצו ניר העמק. שני אולמות נוספים שימשו לצורך אימונים בלבד כאשר גם כאן אחד האולמות הינו אולמה של ויצו נהלל אשר נבנה מלכתחילה כאולם ספורט עם נגישות לנכים.

במהלך השנה החולפת מאז נקבע כי ויצו ניר העמק תארח את המשחקים הושקע רבות בהתאמת מתקנים שונים בכפר לכסאות גלגלים וזאת באמצעות ההתאחדות הישראלית לספורט נכים כמו גם הפדרציה של ויצו בארהב.
ויצו ניר העמק בניהולה של הגב אסתי כהן עשה עבודה נפלאה הן בשלב ההכנות והן בשלב המשחקים עצמם.

בעת שנכחתי במקום במסגרת המשחקים ובמהלך שיחותי עם ראשי ההתאחדות לספורט העלו כולם על נס את פעילותה של ויצו ניר העמק, את המקצועיות, הלבביות והאופן בו התקבלו האורחים הרבים בכפר ובכללם השחקנים.
הגב אסתי כהן ומורי בית הספר ראו באירוע חשוב זה הזדמנות לחשוף את התלמידים לשונה, לאנשים עם מוגבלויות ובכך להקנות להם ערכים של נתינה ושל קבלת האחר.
רבים מתלמידי בית הספר והפנימיה סייעו בדרכים שונות ובהתאם לצורך הן באולם הספורט והן מחוצה לו וראו בכך זכות גדולה להיות מעורבים במפעל בעל חשיבות חינוכית עליונה.

במגרש הכדורסל עצמו הייתי עדה לגדולת הנפש של השחקנים אשר הגיעו ממדינות שונות באירופה ומישראל. רוח הלחימה שהפגינו, ההקרבה והרצון העז להיות מצוינים על אף המגבלות הפיזיות שלהם ראויה להערצה ולא אחת במהלך המשחקים גרמה לי להתרגשות רבה.
לעיתים במהלך המשחק עת נופל שחקן או שחקנית מכיסא הגלגלים בניסיון נואש לעצור שחקן יריב או לחילופין בניסיון לקלוע סל ממצב בלתי אפשרי, החסרתי פעימה מליבי והתמלאתי בחרדות אך השחקנים מיהרו להתאושש ותוך שניות ובדרך כלל ללא עזרה שבו לכיסא והמשיכו במשחק כאילו לא אירע מאומה.

מרגש במיוחד היה לראות את שחקני נבחרות הנשים והגברים של ישראל וכבוד הוא לנו בויצו ששחקנה של נבחרת ישראל רועי רוזנברג נמנה על צוות בית הספר של ויצו ניר העמק.
קבוצתו של רועי אף זכתה לאחרונה באליפות ישראל בכדורסל על כסאות גלגלים ורועי היה שחקן מפתח בקבוצה.

קיומה של האליפות בויצו ניר העמק והאופן בו ניהלה גב אסתי כהן את האופרציה יחד עם השותפים הן בכפר והן בהתאחדות לספורט ראויה לכל שבח, הערכה ותודה.
תודה לפדרציה האמריקאית על תרומתה ועל אימוץ הכפר לצידה של הפדרציה הארגנטינאית.

לפני שנים רבות בעת שקבוצת הכדורסל המצליחה של מכבי תל אביב זכתה לראשונה באליפות אירופה לקבוצות אמר שחקנה דאז טל ברודי "אנחנו על המפה". לא נותר לי אלא לסיים באלו מילים. "ויצו ניר העמק- אנחנו על המפה ובגדול".

 

מירלה גל