יו"ר תנועת ויצו: מדינת ישראל נלחמת על שפיותה

"מאות מחו נגד הדרת נשים בצעדת ויצו בת"א


‏28 דצמבר 2011

טובה בן דב, יו"ר הנהלת ויצו: " מדינת ישראל נמצאת בצומת גורלי שאין חזרה ממנו. או שהיא נכנעת לטירוף החרדי או שהיא נלחמת על שפיותה! אם הציבור החרדי הקיצוני מנפץ ערכי יסוד ומפר את חוקי המדינה, על המדינה לבטל בחזרה את הסטטוס קוו החילוני-דתי. אני מכריזה שויצו תעניק סיוע משפטי לכל אישה שתפגע מגילויי הדרה או אפליה בכל תחום שהוא".

גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל: ". לא ניתן לתפיסות חשוכות של קבוצות שוליים לחדור למרכז החברה הישראלית. זוהי שעת מבחן לכולנו ואני קוראת לקובעי המדיניות ולכל אזרחי המדינה להתייצב כחזית אחת לבלימת התופעה ההזויה של העלמת נשים".

למעלה משלוש מאות פעילים ופעילות של ארגון ויצו מרחבי הארץ צעדו היום לאורך שדרות רוטשילד בת"א כמחאה על תופעת הדרת הנשים בישראל. לצעדה ההמונית, תחת הכותרת "מהדרה להאדרה", חברו ארגוני נשים נוספים, אנשי אקדמיה ואזרחים רבים-אמהות עם עגלות, גברים ובני נוער- שהצטרפו והביעו תמיכתם במחאה. הצועדים נשאו שלטים ושרו "באנו חושך לגרש", "כאן זו לא איראן", "עכשיו נשים מסולקות- אוטוטו נשים סקולות" ועוד.

בסיום הצעדה נערכה עצרת מרכזית מול מוזיאון ת"א הישן אותה פתחו נשות ויצו בשירה אדירה עם גרסה חדשה ומעודכנת לשיר "לא נפסיק לשיר" - "לא נכנע למלעיזים וקיצונים, לא נרתע מהפחדות ואיומים, נזקוף כאן קומה, נרים הראש נכריז בעיר
אנחנו לא אנחנו לא ,נפסיק לשיר..". באירוע השתתפו טובה בן דב, יו"ר הנהלת ויצו העולמית, גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל, מירלה גל, מנכ"לית ויצו העולמית וההנהלה הבכירה של הארגון. נכחו גם ראש חוג מגדר מאוניב' בר אילן, ד"ר ענת הרבסט, ויו"ר "אמונה"-ארגון הנשים הדתי לאומי, ליאורה מינקה.

טובה בן דב, יו"ר הנהלת ויצו העולמית אמרה בעצרת: מדינת ישראל נמצאת בצומת גורלי שאין חזרה ממנו. או שהיא נכנעת לטירוף החרדי או שהיא נלחמת על שפיותה. אם הציבור החרדי הקיצוני מנפץ ערכי יסוד ומפר את חוקי המדינה, על המדינה לבטל בחזרה את הסטטוס קוו החילוני-דתי ואת כל ההסדרים שנועדו להתחשב בציבור זה: ביטול האוטונומיה החרדית בחינוך, ביטול חופים נפרדים, ביטול הקלות בתחבורה ציבורית, ועוד. המצב שבו מיעוט חרדי-קיצוני מערער על היותה של המדינה חופשית ודמוקרטית והופך אותנו למדינה חשוכה - חייב להיפסק. לתופעה המסוכנת הזו אין אח ורע בהיסטוריה היהודית של ישראל - אפילו משה רבינו היה נאור יותר ביחס למקומן של הנשים". בן דב הכריזה כי ויצו תעמיד סיוע משפטי לכל אישה שתפגע מגילויי הדרה או אפליה בכל תחום שהוא".

גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל אמרה: "ישראל לא תהיה איראן! לא ניתן לחושך לגבור על האור ולתפיסות חשוכות של קבוצות שוליים לחדור למרכז החברה הישראלית. אנחנו הושטנו יד למדינה יהודית ודמוקרטית ואילו היום, נרמס הדו קיום. היום רומסים את הסובלנות, היום רומסים את כבוד האדם. לירוק על ילדה בת תשע זה פשע! את האלימות הזו עלינו לבלום מיד! זוהי שעת מבחן לכולנו ואני קוראת לציבור כולו, דתיים וחילוניים, ומערכות השלטון בארץ להתייצב כחזית אחת לבלימת התופעה ההזויה של סילוקן של הנשים מהמרחב הציבורי ונגד פגיעה בחברה הישראלית כולה. עלינו להחזיר את השפיות לחברה הישראלית ולקיים חברה שפויה ובריאה שבה יש אפשרות לכל אזרחית ואזרח לבנות את חייהם על פי בחירה ולא בכפיה".

ליאורה מינקה, יו"ר אמונה, ארגון הנשים הדתי-לאומי שהשתתפה באירוע: "ייחוס מקרי ההדרה להיבט ההלכתי דתי ולמעשי קבוצות קיצוניים הוא בריחה חברתית מעיסוק בהיקף תופעת ההדרה. מצב של הרחקת נשים מהמרחב הציבורי מתקיים בכלל החברה באמצעות תופעות סמויות וגלויות של יצירת פערים. תת יצוג וחסמי התקדמות-"תקרת הזכוכית"- מותירים תחומי חברה רבים במציאות של העדר נשים. מהמקום הזה ראוי שיישמע קול ברור ועקבי, די להדרת נשים במרחבי החיים הציבוריים. לנשים מותר לשיר, מותר להספיד, מותר לנסוע בכל מקום באוטובוס, מותר לקבל פרס בקדמת הבמה וללכת בכל מדרכה".

 

 

. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 מאות פעילות ויצו בצעדת המחאה בשד' רוטשילד בת"א.במרכז- גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל, טובה בן דב, יו"ר
הנהלת ויצו העולמית