"זיכרון מוסיקלי"- פרויקט ייחודי של מרכז המוסיקה של ויצו במעלות


29.01.2012

רכז המוסיקה של ויצו במעלות יזם מפעל ייחודי בישראל כאשר ריכז למעלה מ-800 ניצולי שואה יוצאי ברית המועצות במטרה להשתמש במוסיקה כתרפיה למעמסת הזיכרון הקשה של השואה.

מטרת התוכנית לסייע למאות הניצולים להתמודד עם זיכרון השואה בדרך ייחודית המאפשרת להם ביטוי רגשות באמצעות מוסיקה. במסגרת התוכנית מגיעים קשישים, חולים ונכים למפגשים במספר מסגרות לנכים, לחולים ולקשישים. במסגרת זו הוקם מועדון המתכנס אחת לשבוע ומשתתפים בו כ-100 ניצולים. הם מאזינים למוסיקה, מנהלים שיחות בניהם בסיוע מנחה עובדת סוציאלית, מקבלים הרצאות שונות וצופים בהופעות אומנים, אך לרוב מבצעים את הפעילות עם המוסיקאים של מרכז המוסיקה ובניהם התזמורת העירונית האנדלוסית וגולת הכותרת היא השתתפותם של תלמידי מרכז המוסיקה. המפגש בין הניצולים לבין התלמידים
הצעירים הוא ליבת התוכנית.

במרכז הוקמו שתי מקהלות מקרב הניצולים, כאשר
מנצחת, המוסיקאים המלווים-כולם ניצולי שואה.

בצלאל דהן, מנהל מרכז המוסיקה אמר בפתיחת התוכנית של זיכרון מוסיקלי: "אני עומד בפניכם ומשפיל את מבטי. אתם גיבורי התהילה של ילדותי, בגרותי וזקנתי. נוכחותכם במולדת הישנה חדשה, טבועים בחותם השואה ואפופים אווירת הוד אימים, ייסורים וסבל. אולם גם בכור העוני, ההשפלה, והמוות לא אבד לכם צלם אלוקים, גם על פי תהום לא אבדה אמונתכם כי נצח ישראל לא ישקר.

חותם האמת טבוע בכם, אמת המציאות האכזרית והמזעזעת ואין למדוד אותם בקנה מידה ספרותי ואו מוסיקלי.כיצד יכול אדם, שהוטל בידי הצר הצורר אל שאול – התחתיות להחזיק מעמד וגם להתרונן באמונת – אומן, לקוות ולהאמין?
זיכרון מוסיקלי הוא פשוט בהבעתו ובצורתו והוא לעתים כמקוות-אש ולעתים כתפילה זכה המרטיטה את לב ונפש ולעתים כאגלי טל המתנוצצים בעמק הבכה. לעתים ניסיון להביא את המוזיקה אל הלבבות הדווים והזיכרון המחריד למעט טיפול נפשי באמצעות המוסיקה. זיכרון מוסיקלי הוא תעודה לדורו".