נגיד ישראל פרופ` סטנלי פישר בויצו נחלת יהודה

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר נפגש עם תלמידים בכפר הנוער ויצו נחלת יהודה

23.02.2012

 

נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר ביקר בכפר הנוער ויצו נחלת יהודה, נפגש עם ההנהלה ועם התלמידים.
כפר הנוער ויצו נחלת יהודה לבש חג והתרגשות לקראת ביקורו של הנגיד. כמאה תלמידים גדשו את אולם ההרצאות ושמעו בשקיקה את דבריו. הנגיד הרצה לתלמידים על תפקיד בנק ישראל, סיפר על עובדות ומספרים בכל הקשור לשטרי הכסף והמטבעות בישראל והתפנה להשיב לשאלות.

התלמידים התעניינו הן בהיבטים המקצועיים של תפקידו והן בהיבטים האישיים. כך למשל שאלה תלמידה את הנגיד אם הוא מרגיש עולה חדש או ישראלי ותיק? סטלני פישר סיפר על ילדותו בזמביה, על החינוך בפנימייה בתקופת התיכון ועל פרקים שונים בחייו בהם היה בישראל. "תמיד היה לי קשר לישראל" אמר.
בהיבט המקצועי לא חסכו התלמידים ושאלו שאלות רבות. על מטר השאלות אמר הנגיד:  "אני חייב להודות, שביחס למקומות אחרים שבהם דיברתי עם תלמידים, התלמידים בויצו נחלת יהודה היו משוחררים יותר, הרבו לשאול והביעו עניין רב"
קסם אוחנונה, תלמידת כיתה י"א שאלה את הנגיד מי משפיע יותר על הכלכלה הישראלית, הממשלה או אתה כנגיד בנק ישראל? הנגיד השיב כי מדובר בשני רופאים המטפלים בחולה אחד. כל אחד תורם את חלקו אך חייבים להיות מתואמים. "אם רוצים שהכלכלה תצליח צריך שיהיה תיאום בין הממשלה לנגיד".

 

 

 

  

מרדכי אלקסלסי, גם הוא תלמידי י"א התעניין בהשלכות הכלכליות של תקיפה באיראן. "האם בשיקולים של הממשלה בשאלת  איראן משתפים אותך ושואלים אותך אם לתקוף? מה יקרה לכלכלה בעקבות התקיפה?"
הנגיד כנראה לא ציפה לשאלה מסוג זה. "איני רוצה להיות שותף בסוד כזה" אמר לתלמידים. ככלל, אמר "אני מציע לכם לזכור שבכל פעם שאתם משתפים מישהו בסוד אתם צריכים לזכור שזה כבר לא סוד..."
הנגיד דיבר על המחאה החברתית והביע את דעתו כי המחאה הצליחה להשפיע. "האינפלציה ירדה בעקבות המחאה. נכון שלא כולם קיבלו את מה שדרשו, אבל צריך לזכור שגם אין מקורות תקציביים לכל הדרישות. טרכטנברג הוא איש מקצוע מעולה והוא נתן תשובות והמלצות במסגרת התקציב הקיים".
השאלה האחרונה נשאלה על ידי ניצן מנחם תלמידת כיתה י"ב. השאלה עסקה במועמדותו של הנגיד לתפקיד נשיא המדינה. "האם יש סיכוי שנראה אותך בבית הנשיא?"  שאלה. הנגיד היה החלטי בתשובתו: " יש לי הרבה סיבות למה אני לא אהיה נשיא כך שחבל להתחיל למנות אותן...."
ד"ר חזי יוסף מנכ"ל הכפר נפרד מהנגיד ואמר: "אני מאוד שמח על ההזדמנות שנפלה בחלקנו להפגיש את התלמידים עם דמות כה בכירה במשק, סטנלי פישר הוא איש מקצוע שלזכותו נזקפת היציבות של המשק הכלכלי בישראל."