יוזמה חינוכית חדשה של אגף החינוך : `ויצו מנהיגות ומייסדות`

יוזמה חינוכית חדשה של אגף החינוך : 'ויצו מנהיגות ומייסדות' - לימודי מורשת ויצו לרגל 90 שנה לתנועה. 

2/11/2010

השנה מלאו לתנועת ויצו 90 שנה. היסטורית התנועה פרוסה על פני עשרות מדינות בכל קצוות תבל, בהן פועלות ללא לאות אלפי מתנדבות ויצו. הסתכלות בהווה ולעתיד עלינו לבוא, מראה שלתנועת ויצו נכונות עדיין משימות לאומיות וחברתיות רבות.

יוסי נאור, מנהל אגף החינוך בויצו העולמית: "רצינו ליצור כלי לימודי צנוע, המציג את היסטורית התנועה דרך סיפוריהן של הנשים אשר ייסדו את ויצו. נשים אלה במו ידיהן ורוחן, נטלו חלק בקידום מעמד האשה בישראל, בעזרה לשכבות החלשות ובהקמת המדינה שבדרך והתבססותה".

ד"ר נועה ציון, אשר שימשה במשך שנים רבות כמחנכת ומנהלת התיכון החקלאי בכפר ויצו נהלל, נענתה לאתגר. ד"ר ציון כתבה תוכנית חינוכית, המהווה אבן פינה ללימוד חוויתי של ההיסטוריה של תנועת ויצו ומנהיגותיה.

התוכנית כוללת:
1. השתלמות מורים לצורך הפעלת היום המרוכז.
2. הפעלת יום מרוכז בנושא מורשת תנועת ויצו באחת השכבות (ז' או ח') בבתי הספר של ויצו.
3. במסגרת אירועי שנת ה- 90 של ויצו: הפעלת משחק כיתתי, בו ישתתפו כלל הכיתות, אשר השתתפו ביום המרוכז.

בתאריך 15.10.10 התקיימה  השתלמות מורים, לאלה מהם האמורים להפעיל את התוכנית בבתי הספר. ההשתלמות התקיימה בויצו הדסים ולקחו בה חלק 15 מורות ומורים משבעה כפרי נוער ובתי ספר של ויצו.

במהלך היום המרוכז שיערוך כל בית ספר, יקיימו התלמידים פעילויות חוויתיות שונות ויתוודעו באמצעותן למורשת ולהיסטוריה של ויצו. התלמידים יפעלו בקבוצות קטנות.

התוכנית "ויצו מנהיגות ומייסדות" כוללת את הרכיבים הבאים:
• היכרות עם תנועת ויצו באמצעות תמונות.
• משחק מונופול "נשים עוזרות לנשים וילדים" [שם זמני]. המשחק מתמקד בתהליכים שהביאו להקמת תנועת ויצו בשנת 1920. כמו כן, יכירו הילדים את אופיו הייחודי של הארגון, באמצעות היכרות עם שלוש נשים המייצגות את פעילות  ויצו: רבקה זיו, חנה מייזל-שוחט והלנה כגן. 
• אימפרוביזציה עם ריקה  רם, מורה בויצו נהלל.
• תכנון סמל "חדש" לויצו.
• היכרות עם ההיסטוריה הייחודית של כל כפר נוער ויצואי.

 

 









 
 

ויצו - תנועה ציונית בינלאומית של נשים מתנדבות לשיפור החברה בישראל, הוקמה בלונדון בשנת 1920 כתנועה לא מפלגתית של נשים העושות עבודתן בהתנדבות.  

ויצו מוכרת על ידי האו"ם כארגון לא ממשלתי (NGO), במעמד מייעץ לידי אקוסוק (ECOSOC) ויוניצף (UNICEF).

מטרות ויצו - לדאוג לרווחתם של פעוטות באמצעות מעונות יום, ילדים, בני נוער, נשים וקשישים, קידום מעמד האישה בישראל, חיזוק הקשר בין יהדות העולם לישראל ולסייע בקליטת עולים חדשים.