ממני אלייך

מה קורה שההורים לא מתפקדים? התפתחות הילדים נפגעת, הם סובלים מהזנחה ומשגרה קשה וכואבת.
ויצו ירושלים מפגיש את המשפחה עם אישה מובילה שזורעת בהם מוטיבציה ומראה להם שאפשר גם אחרת

אמא שמכינה כריך בבוקר, ארוחת צהריים חמה מחכה על השולחן, אבא שמסייע בשיעורי הבית, הבית נקי ומסודר ובשבת יוצאים לטייל בטבע. זהו חלום עבור ילדים רבים בישראל.
בישראל חיים כ- 900 אלף ילדים עניים, ומהדו"ח האחרון של המועצה לשלום הילד עולה שההתעללות בילדים נמצאת במגמת עלייה. כאשר מדובר בהורים מתעללים פיזית או מינית לרוב שירותי הרווחה יוציאו את הילדים מהבית למסגרות חיצוניות כמו משפחה מאמצת, משפחת אומנה או פנימייה. אבל מה קורה כאשר ההורים אינם מתעללים אך פשוט לא מתפקדים? חוסר התפקוד של ההורים פוגע בהתפתחות הילדים, הם סובלים מהזנחה ומשגרה קשה וכואבת.      

את המציאות הקשה זהו פוגש שופט בית המשפט לנוער, אביטל חן, בכל בוקר שהוא מגיע לעבודה. כאשר הוא הבין ששרותי הרווחה מתקשים לסייע לכל המשפחות שנמצאות בתפקוד נמוך, הוא פנה לויצו ויחד עם אגף הרווחה של עיריית ירושלים נולד הפרויקט "ממני אלייך", אשר מטרתו  להכשיר "סומכת" המלווה את בני המשפחה ומסייעת להם בתפקוד היומיומי. בפרויקט מוכשרות נשים להיות כמאמנות אישיות שיכולות להוביל את האימהות הנזקקות להיות אימהות תומכות ומתפקדות לילדיהן.

השופט חן מסביר כי הרעיון שעומד מאחורי המיזם הוא "שהסומכת מדריכה את בני הבית ומלמדת אותם כישורי הורות בסיסיים, היא משפרת להם את תפקודם כהורים, לעיתים מדובר בווידוא שההורים קמו וארגנו את הילדים לבית הספר,  בדאגה שהילד צויד כראוי ליומו , שהוא נקי, מאורגן, יש לו ספרי לימוד וכדומה. אם יש תינוק בבית המלוות דואגות שהאם תגיע לטיפת חלב, תשמור על היגיינה ותדאג למצבו הרפואי. 

פעמים רבות מדובר בנשים העומדות למשל בפני צו בית משפט שמורה על הוצאת ילדיהן מחזקתן  ורגע לפני שהמשפחה מתפרקת אותן מלוות יכולות להציל את שלמות התא המשפחתי. המפגש הזה בין  המשפחות הנמצאות בתהליך התפוררות עם אישה מובילה ונורמטיבית המתעניינת בהם ובשגרת יומם משנה לעיתים את חייהם, היא זורעת בהם מוטיבציה ומראה להם שאפשר גם אחרת".

רינה עמר, מלווה מוסמכת מטעם ויצו, עובדת כרכזת כח אדם ואם לחמישה ילדים, החלה לאחרונה ללוות בהתנדבות משפחה עם חמישה ילדים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, אשר כבר הוצא צו הוצאה של הילדים מביתם, וזו ההזדמנות האחרונה של ההורים לשפר את תפקודם. 

רינה מספרת כי האב נרוקמן לשעבר שעובד במשרות מזדמנות והאם כמעט ואינה מצליחה לעבוד, הם גרים בקרוון צפוף ומוזנח בתנאי תברואה קשים. "אני מגיעה לביתם פעם בשבוע ומנסה ללמד את ההורים להיות יותר סבלניים כלפי הילדים, אני מנסה לדרבן את האם לעבוד יותר על מנת שהמצב הכלכלי שלהם ישתפר, ומנסה להנחיל לה ולבנותיה הבוגרות הרגלי היגיינה, ודוחקת בהן לקחת אחריות על הסדר והניקיון של הבית. לעיתים אני נאלצת להעיר את ההורים שישנים על הספה בצהריים בעוד הילדים לבד בסלון, ומלמדת אותם שאלו שעות של משחק והכנת שיעורים עם הילדים ולא של שינה.

 

באופן טבעי ליבי יוצא אל הילדים ואני מביאה להם הפתעות קטנות, משחקת איתם ומקדישה להם תשומת לב רבה. בקיץ לקחתי אותם לספארי, היה כל כך מרגש לראות כמה הם נהנו, זו פעילות שהם אינם זוכים לה בשגרה. אני יודעת שכל המשפחה מחכה למפגש איתי, כי אני מביאה אנרגיה אחרת לבית. אני מקיימת עם האם שיחות מוטיבציה ומנסה לדחוק בה למצוא דיור יותר ראוי לילדים., כמו כן, אני מלווה אותה לסופר ומסייעת לה בניהול הקניות באופן יעיל יותר.
ברור לי שהאם אוהבת את ילדיה ומרעיפה עליהם חום ואהבה אך המצב הכלכלי הקשה שלהם לא מאפשר לה להעניק להם דברים בסיסיים, וזה כואב לי".

פרויקט "ממני אלייך" הוא מיזם ייחודי זה של אימהות למען אימהות, ואינו אלא פרויקט פורץ דרך לקבוצות הבאות אחריו. ב 12.11.13 ויצו עורכת ערב התרמה בתיאטרון ירושלים, שבמרכזו הופעה של אילנית במיטב שיריה המוכרים, בעזרת תרומתכם הנדיבה נוכל להכשיר מתנדבות נוספות ולהאיר את חייהם של ילדים נוספים. עלות כרטיס 180 ₪ .

לרכישת כרטיסים: 02-6253641/02-6222339
http://www.wizojerusalem.org/

 
 

ויצו - תנועה ציונית בינלאומית של נשים מתנדבות לשיפור החברה בישראל, הוקמה בלונדון בשנת 1920 כתנועה לא מפלגתית של נשים העושות עבודתן בהתנדבות.  

ויצו מוכרת על ידי האו"ם כארגון לא ממשלתי (NGO), במעמד מייעץ לידי אקוסוק (ECOSOC) ויוניצף (UNICEF).

מטרות ויצו - לדאוג לרווחתם של פעוטות באמצעות מעונות יום, ילדים, בני נוער, נשים וקשישים, קידום מעמד האישה בישראל, חיזוק הקשר בין יהדות העולם לישראל ולסייע בקליטת עולים חדשים.