15,000 אושפיזין בסוכת ויצו בבית התפוצות

בחול המועד סוכות התקיים בבית התפוצות באוניברסיטת  תל-אביב, פסטיבל המשפחה  –מוסיקה, שורשים ותרבות יהודית. כ-15,000 איש פקדו את הפסטיבל ולמדו על הארגונים הפועלים בזירה הציונית- יהודית, בביקור בסוכות מקושטות ובהן סוכת ויצו. מפגש אחד, מרגש במיוחד, הניב העברת המורשת הויצואית מסב לנכדה.

4/10/2010

"ויצו זה לכולם", כך סח אחד המבקרים בפסטיבל המשפחה, סב כבן 60 לנכדתו בת ה-10, "הגעתי לכאן כדי להראות לנכדה שלי מאין באתי ומי עזר לי להגיע למי שאני היום. כילד בעייתי ודי מופרע לאמא עיוורת שלא כ"כ יכלה להשתלט עלי, הועברתי לטיפול ויצו ובזכות ויצו אני האדם שהנני כיום. בויצו נתנו לי אהבה, נתנו לי חום ונתנו לי כלים לצאת לעולם".
אירועי הפסטיבל נערכו במתחם בין סוכות אמנותיות, שעוצבו על-ידי  אמנים, מעצבים ואדריכלים מהארץ ומחו"ל. הפסטיבל הוקדש לנושא עץ המשפחה, תרבות ומוסיקה יהודית עכשווית. ה"אושפיזין" בפסטיבל נהנו מהפנינג ייחודי של יצירה וצבע, מופעים אומנותיים ומופעי חוצות.
האטרקציה הראשית שמשכה את האורחים היה המתחם של סוכות אמנים המעוצבות בהשראת קהילות העם היהודי.  הפסטיבל התקיים בחול המועד סוכות במשך 3 ימים, ובכל יום צבאו על דלתותיו כ- 5,000 איש, מספר נאה של מבקרים לפסטיבל שזו לו השנה הראשונה לקיומו. היוזמה להקמת הפסטיבל היתה של שר ההסברה והתפוצות, מר יולי אדלשטיין.  אדלשטיין סייר במתחם ופגש בסוכת ויצו את נשיאת ויצו העולמית, הגב' הלנה גלזר. יו"ר ויצו העולמית, הגב' טובה בן דב נפגשה עם ילדים בסוכת ויצו, כמו גם עם הרבה אזרחים ואזרחיות שהגיעו לפעילות חג מהנה ומלמדת.
פעילותם של הארגונים היהודיים נחשפה באמצעות "שדרת הארגונים" בו הציגו את פעולתם בארץ ובתפוצות.   במתחם בית התפוצות הוצגו בין היתר סוכות אמנותיות, בהשראת קהילות יהודיות מרחבי העולם: מברזיל, הודו, מרוקו, תימן, גרמניה ועוד.
בין הארגונים שהשתתפו: ויצו, בני ברית, אמונה, הסוכנות היהודית, קרן קיימת,  הדסה ישראל, בני עקיבא ועוד. כמו כן, למשתתפים בפסטיבל היתה האפשרות להשתמש בתוכנת MY HERITAGE:  כל מבקר יכול לעשות לעצמו את האילן המשפחתי שלו, וכל אילנות היוחסין חוברו יחדיו (כמו בפייסבוק) כך שניתן היה למצוא את קרובי המשפחה הרחוקים והאבודים ביותר.
בזמן שהמבקרים הצעירים, הילדים, קיבלו בלונים ועסקו בהכנת קישוטים לסוכה, הוריהם ביקרו בסוכת ויצו וערכו הכרה עם פעילות התנועה לאורך השנים. בין קבוצות המבקרים היו ילדי "הבית החם" של ויצו מפרדס-כץ, אורחות מספרד, חברות ויצו מסניפים בכל רחבי הארץ ומשפחות מכל מגזרי האוכלוסיה בישראל. כך ניתן היה לראות וותיקים בצד עולים, צעירים וטף בצד מבוגרים, אורחים מהפריפריה ומהמרכז ובקיצור- כל בית ישראל!
להתראות בשנה הבאה.

 

 

 

 

 


נשיאת ויצו העולמית, הגב' הלנה גלזר, עם שר ההסברה והתפוצות, מר יולי אדלשטיין. צילום: גלית יעקובי

יו"ר ויצו העולמית, הגב' טובה בן דב, עם ילדים יוצרים. צילום: גלית יעקובי


אושפיזין בסוכת ויצו: וותיקים בצד עולים חדשים. צילום: גלית יעקובי

 
 

ויצו - תנועה ציונית בינלאומית של נשים מתנדבות לשיפור החברה בישראל, הוקמה בלונדון בשנת 1920 כתנועה לא מפלגתית של נשים העושות עבודתן בהתנדבות.  

ויצו מוכרת על ידי האו"ם כארגון לא ממשלתי (NGO), במעמד מייעץ לידי אקוסוק (ECOSOC) ויוניצף (UNICEF).

מטרות ויצו - לדאוג לרווחתם של פעוטות באמצעות מעונות יום, ילדים, בני נוער, נשים וקשישים, קידום מעמד האישה בישראל, חיזוק הקשר בין יהדות העולם לישראל ולסייע בקליטת עולים חדשים.