תלמידי ויצו ניר העמק צפו בהצגה "כן לא שחור לבן"

טרם יציאתם לחופשת חנוכה צפו תלמידי ויצו ניר העמק בהצגה "כן לא שחור לבן". ההצגה הוצגה באודיטוריום  בכפר לתלמידי שכבת ט', י' ו- יא'.

6/12/2010

במאיי ההצגה הם צביקה קורמן כרמון וניצן כהן שגם כתבו אותה. משחקים בה גיא לואל (המוכר מסדרת הטלויזיה "כאן גרים בכיף"), לוסי דובינצ'יק (שכיכבה בעונה הקודמת של "רוקדים עם כוכבים"), ובירו טשלה.
"התלמידים צפו בהצגה בהפקת 'נאווה הפקות' והתיאטרון הארצי לנוער ביום בו צוין כ"ט בנובמבר", סיפרה רכזת החינוך החברתי בכפר אפרת סולומון, "ההצגה מדברת על פערים בחברה הישראלית שקמה מתוך קיבוץ בניה ומכל קצוות העולם.
במרכזה של הדרמה, העוסקת בבעיות גיל ההתבגרות ובקונפליקטים בתוך החברה הישראלית, שלושה בני נוער הלומדים יחד ומהווים חתך של החברה הישראלית. השלושה נקלעים בעל כורחם למקלט נטוש. המפגש ביניהם אשר מתחיל בהרמוניה הופך לטעון, כואב ומעורר מחשבות. במהלך המפגש עלו בדיאלוגים ביניהם נושאים הנוגעים לפערים, דעות קדומות, סטיגמות, תסכולים, כור היתוך ועוד. 
מלבד הפערים היה חשוב להעביר בהצגה מסר שניתן גם להגיע לגישור בעזרת חשיבה חיובית ושינוי של דעות מקובעות. אין לנו ספק שהתלמידים יצאו בתום ההצגה עם המון חומר למחשבה וזו למעשה אחת הסיבות שהצגנו את ההצגה הזו בפניהם. חשוב לנו שהם יעניקו משקל לערכים של סובלנות, כיבוד, הקשבה, לקיחת אחריות, הבנה שניתן להגיע להסכמות באמצעות גישור וכד'.
בהצגה גם הועבר מסר שכולנו בסופו של דבר בני אדם ללא הבדלים של גזע, דת או צבע- ושמדינת ישראל היא של כל יושביה. בסופו של יום המשיכו התלמידים יחד עם המחנכים לדון בנושא שילוב הרב תרבותיות בחברה הישראלית בכיתות", סיכמה סולומון.

 

 


בתמונה: תלמידי ויצו ניר העמק בחברת השחקנים: גיא לואל, לוסי דובינצ'יק ובירו טשלה. צילום: גד לוי

 

 
 

ויצו - תנועה ציונית בינלאומית של נשים מתנדבות לשיפור החברה בישראל, הוקמה בלונדון בשנת 1920 כתנועה לא מפלגתית של נשים העושות עבודתן בהתנדבות.  

ויצו מוכרת על ידי האו"ם כארגון לא ממשלתי (NGO), במעמד מייעץ לידי אקוסוק (ECOSOC) ויוניצף (UNICEF).

מטרות ויצו - לדאוג לרווחתם של פעוטות באמצעות מעונות יום, ילדים, בני נוער, נשים וקשישים, קידום מעמד האישה בישראל, חיזוק הקשר בין יהדות העולם לישראל ולסייע בקליטת עולים חדשים.