מקום ראשון למרכז ויצו כגן לתקשורת קהילתית

יוצר הסרט , אהרון אנגל רק בן ה-11
לומד בסטודיו היחיד בארץ לאנימציה פדגוגית של ויצו בירושלים

08.05.2013

יו"ר הנהלת ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי: "הפרס האמיתי הוא ההוכחה שאפשר להגיע הכי רחוק ובכל גיל בזכות אמונה והשקעה. ויצו גאה באהרון ובדרך שעשה ותמשיך לחנך ולטפח דורות של ילדים כך שיוכלו לממש את הכישרון הפוטנציאל הטמון בהם".

אהרון אנגל בן ה-11 ממרכז ויצו לתקשורת קהילתית בירושלים, זכה בפרס ראשון בתחרות הבינלאומית והיוקרתית של סרטי אנימציה לצעירים. התחרות  של ASIFA- איגוד סרטי האנימציה הבינ"ל, התקיימה בשבוע שעבר בקרואטיה והשתתפו בה 57 מדינות מכל העולם. מבין 103 הסרטים שהוצגו במשך ארבעת ימי הקרנה, זכה סרט האנימציה של אהרון וצוות "ילדי הפרא" ("wild kids" )  ממרכז ויצו כגן בפרס ראשון, בקטגורית הסרט הטוב ביותר של הנוער הבוגר 19-20.

אהרון היה הילד היחיד בפסטיבל שקיבל בגילו המוקדם פרס כלשהו ועוד במקום הראשון.

חבר השופטים מנה שלושה אנימטורים מהמובילים בעולם ובראשם עמד האנימטור מוחמד גאזלה ממצרים, ראש ארגון ASIFA   במצרים. מוחמד התרשם עמוקות מצוות הסטודיו הישראלי, העניק לו שבחים רבים ואף נענה, לארוחה משותפת עמם.

תוכן הסרט, באורך 6 דק, נעשה בסגנון גרפיטי והוא מתאר את סיפורו האישי של אהרון, כילד חדש המגיע לסטודיו ונאלץ להתמודד עם קשיי הסתגלות, פחדים וחששות- עד להתאקלמותו.

הסרט מוצג עדין ברחבי אירופה בפסטיבלים נוספים וטרם הועבר לאינטרנט. אמור להתפרסם בקרוב.

השבוע  נפגשו אהרון וצוות הילדים שהכינו עימו את הסרט, וכן צוות מרכז ויצו כגן בניהולו של מר יוחאי רוטנברג והמנהל האומנותי מקס אפשטיין, עם ראש העיר ירושלים לאות הערכה והוקרה על תרומתם לפיתוח לימודי האנימציה בירושלים ובעיקר על תרומתם לילדים ובני הנוער בעיר.

על מרכז ויצו כגן לתקשורת קהילתית, בשיתוף עיריית ירושלים:

מרכז ויצו כגן לתקשורת קהילתית פועל בשיתוף עיריית ירושלים כדי לטפח מנהיגות חברתית ותרבותית בקרב בני נער משכונת הקטמונים, באמצעות כלי תקשורת.  במקום אולפן טלוויזיה חדרי עריכה דיגיטאליים ממוחשבים, סטודיו לאנימציה לילדים ונוער  ואולפן רדיו חינוכי קהילתי המשדר ברישיון משרד החינוך,התקשורת וקול ישראל בתדר 106 FM.
מאות ילדים ונוער, חלקם עולים חדשים, מגיעים מדי יום למרכז, המשמש להם כבית ומקנה להם כלים להצלחה בלימודים ולהשתלבות חברתית. מהמרכז פועלת מועצת הנוער השכונתית, מתקיימים קורסי מד"צים לקידום התנדבות ופועל בו מרכז לימדה לנוער יוצאי אתיופיה.

סטודיו האנימציה הפדגוגית:
"אנימציע" ו wild kids   הם הסטודיו  הראשון לאנימציה פדגוגית שהוקם בישראל בשיתוף מרכז עירוני ויצו כגן לתקשורת קהילתית בירושלים ופועל בו בהצלחה עם ילדים ובני נוער .
המרכז שוכן בלב שכונת קטמון בעיר ומרבית הילדים מגיעים ממשפחות מצוקה או בסיכון.

 הסטודיו פועל עפ"י עקרונות פדגוגיים ויוצר תהליכים חינוכיים בפעילות עם המשתתפים. מיטב האומנים בתחום מכל רחבי הארץ עובדים עם הילדים ומלווים אותם מקצועית. מומחים רבים להתפתחות מערכות חינוך עכשוויות מסכימים כי נכון להיום קיימת בחברה מודרנית בעיה כוללת של חוסר יצירתיות וחוסר יכולת לייצר רעיונות חדשים.
פדגוגיה אנימציונית, מהווה גישה מתודית מקורית המוכיחה את היעילות שלה בהתמודדות עם בעיה זו ככר למעלה מ-30 שנה. וזאת בדרך של עבודה על יצירת סרט האנימציה אשר מהווה מעבדה קריאטיבית אידיאלית לכל הגילאים. במהלך יצירת הסרט הילד ממציא, מצייר, מפסל, מנפיש, מדבב, ולומד טכנולוגיות. הוא לומד גם לתכנן מהלכים בשיתוף פעולה ולעמוד על דעתו, להעריך את היתרונות והחסרונות של פתרונות ושל מהלכים שלו ושל אחרים.
"גבולות האנימציה הן כגבולות הדמיון". חיפוש השיטות ובחירת האסטרטגיות מרחיב את המרחב התרבותי של הילד, מוליד עניין והכבוד כלפי האחר.
כאמור, הגישה כוללת התייחסות למגוון גילאים, עבודה עם המשפחה ופרויקטים משולבים ומגוונים.

מקס המנהל האומנותי של הסטודיו מספר כי הסטודיו לאנימציה זה לא עוד חוג. זה בית ומקום עבודה. אצלנו אין מורים ותלמידים- יש אומנים ואומנים וותיקים. תהליך העבודה נעשה בשיתוף פעולה והדדיות בינינו ובין האומנים הצעירים. זו שותפות לחוויה, חלוקת ידע- אך לא רק למידה. האומנים המלווים לומדים גם מהילדים, מהתחושות, החלומות שלהם. זו נקודת ההתחלה בכל סרט שאנו עושים.

לדבריו: "שילוב אנימציה, המהווה שפה אוניברסלית יחד עם הגישה החינוכית שלנו, מביא להשגת תוצאות מדהימות!!! אנו לא רק משפרים יכולות וחשיבה אלא מפתחים עוגנים מוסריים ומסייעים בפתרון בעיות אישיותיות. אין ילד שיוצא מהסטודיו כמו שהוא נכנס אליו.

בסטודיו שתי קבוצות:
אנימציע: לילדים בגילאי 3-5
וילדי הפרא- לילדים בגילאי 6-17

יו"ר הנהלת ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי ברכה את אהרון ואת צוות הסטודיו על ההישג המרשים ואמרה כי הפרס האמיתי הוא ההוכחה שאפשר להגיע הכי רחוק ובכל גיל בזכות אמונה והשקעה. ויצו גאה באהרון ובדרך שעשה ותמשיך לחנך ולטפח דורות של ילדים כך שיוכלו לממש את הכישרון הפוטנציאל הטמון בהם".