ילדים בסיכון

 פיתוח המודעות לילדים בסיכון והמאמץ המשותף לשלבם במערך הקהילתי

היא אבן יסוד בדרכה של ויצו לאורך השנים

  • כחלק מתפיסת הארגון מפעילה ויצו מערך של מעונות רב תכליתיים שנועדו לילדים הנמצאים בסיכון על רקע של הזנחה ואלימות. המעונות הרב תכליתיים פועלים לניתוק שרשרת המצוקה והפגיעות, ומסייעים לילדים ולהוריהם לממש את הפוטנציאל הגלום בהם כדי לשוב ולהשתלב בחברה.
  • ביחד עם שירותי הרווחה המקומיים, עם המשטרה ועם מומחים מן התחום משקיעה ויצו כל מאמץ כדי לתת מענה לילדים בסיכון בכל המעונות. לשם כך עובר הצוות החינוכי במעון הכשרה ייעודית בנושא ומחייב את הנוגעים בדבר לפעול לפי חוק ולדווח על כל חשד לפגיעה בילד בידי כל גורם שהוא.

תוכנית מסיכון לסיכוי - שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים  במעונות ויצו

האגף לגיל הרך מקדם מגוון של תוכניות השואפות להשפיע על מיצוי הפוטנציאל הגלום בכל ילד וילד. מאחר ששלוש השנים הראשונות בחייו הן קריטיות להתפתחותו, מפעיל האגף בחלק ממעונותיו את תוכנית מסיכון לסיכוי בשילוב  עם שירותי הרווחה ושירותי הבריאות.
 
היוזמה לתכנית זו מבטאת את דרכה של ויצו לעשות הכול על מנת לאפשר לילד המאותר כמעוכב התפתחות לצמצם פערים התפתחותיים ולהניח עבורו את התשתית להשתלבותו במערכת החינוך הרגילה, זאת כדי להימנע משילובו במסגרות החינוך המיוחד.
 
במסגרת התוכנית נבנית לכל אחד מהילדים המשתתפים תכנית טיפול ותרגול אישית על ידי אנשי מקצוע מתחום הפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וריפוי בדיבור אשר מועברת אליהם במהלך שהותם במעון. אנשי המקצוע מנחים את צוות המעון כיצד לעבוד נכון עם הילדים באופן שוטף, ומשתפים פעולה עם עובדת סוציאלית מטעם המכון להתפתחות הילד הנוכחת דרך קבע במעון ועוקבת אחר הטיפול בכל ילד.
הצלחתה של התוכנית במהלך השנים האחרונות הובילה לא רק לשילובם של הילדים במסגרות חינוך רגילות אלא גם לפתיחת כיתות לילדים, שאובחנו כאוטיסטים, בתוך מעונות ויצו בשותפות עם עמותת אלו"ט.

תכנית חב"ה - חממה בגיל הרך

אחד משִׁישה ילדים ובני נוער החיים בישראל נמצא בסיכון

ויצו רואה לנגד עיניה את הילדים החיים בסיכון ופועלת לקידום התפתחותם בתוך המשפחה ובתוך המסגרות החינוכיות.

תכנית חב"ה- פרי יוזמתה של ויצו- מגדירה מחדש את תפקיד המעון והופכת אותו לחממה מקצועית המקדמת באופן אישי ופרטני את התפתחותם של פעוטות בסיכון בשלבי ילדותם המוקדמת. ילדים אלה מופנים למעונות בהמלצת שירותי הרווחה, על פי חוק "פעוטות בסיכון (הזכות למעון יום)" שנת 2000, ומתקבלים לתכנית על בסיס מצבו של הפעוט והוריו ועל בסיס נכונותם להשתתף בתכנית.

התכנית, אשר מותאמת באופן אישי לכל משפחה לפי צרכיה, מציעה לילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 3 ולהוריהם טיפול מערכתי  הכולל:

 

  1. עבודה עם הילדים והוריהם במעון על ידי צוות המעון על בסיס יום-יומי.
  2. עבודה עם ההורים והילדים בבתיהם על ידי מדריכה חינוכית ועובדת סוציאלית.
  3. שותפות ושילוב משאבים בין המעון לבין גורמים שונים בקהילה.

התוכנית בשיתוף-

- אשלים - ג'וינט ישראל
- הקרן למפעלים מיוחדים - המוסד לביטוח הלאומי
- משרד הרווחה והשירותים החברתיים
- משרד התמ"ת
- רשויות מקומיות

מטרת התוכנית הנה לצמצם פערים התפתחותיים בקרב הילדים, לשפר את האינטראקציה בין ההורים לילדיהם ולמצב את המעון כגורם מקצועי המטפל בבעיות ייחודיות אלה.

יש להדגיש, שכתוצאה מהפעלת התוכנית במעון כל אוכלוסיית המעון תזכה ליהנות ממשאבי התכנית ומעצם נוכחותם של גורמים מקצועיים מגוונים במעון.

 

 

 


 
 

ויצו - תנועה ציונית בינלאומית של נשים מתנדבות לשיפור החברה בישראל, הוקמה בלונדון בשנת 1920 כתנועה לא מפלגתית של נשים העושות עבודתן בהתנדבות.  

ויצו מוכרת על ידי האו"ם כארגון לא ממשלתי (NGO), במעמד מייעץ לידי אקוסוק (ECOSOC) ויוניצף (UNICEF).

מטרות ויצו - לדאוג לרווחתם של פעוטות באמצעות מעונות יום, ילדים, בני נוער, נשים וקשישים, קידום מעמד האישה בישראל, חיזוק הקשר בין יהדות העולם לישראל ולסייע בקליטת עולים חדשים.