ילדים בקהילה
ילדים בקהילה
 

משחקיות | קט-גן | מרכזי הורים-ילדים | מועדוניות טיפוליות | צהרונים |"שעה טובה עם ילד"

משחקיות ומרכזי למידה

פרויקט עצמאי של האגף לרווחת המשפחה שכולל הפעלת סביבת העשרה לימודית מתוכננת ומאורגנת בתוך סניפי ויצו, באווירה חמה ותומכת, עבור ילדים בגילאי בית ספר יסודי. 

המשחקיות מהוות מסגרת המייצרת עבור הילדים מרחב פעילות מאפשר, מעשיר ובלתי פורמלי אשר בו באים לידי ביטוי יכולותיהם וכישוריהם של התלמידים. 

מתנדבות קבועות של ויצו מפעילות את מרכזי ההעשרה הלימודיים אחת לשבוע, ובמסגרתם ניתנות פעילויות העשרה ולימוד מגוונות ומעניינות לילדים, כדרך ללמידה משמעותית ומעצימה. 

כל זאת בהתאם לקצב הלמידה האישי וצרכיו של כל ילד, ותוך מתן דגש לפיתוח המיומנויות והפוטנציאל הגלומים בכל אחד ואחת.

מרכז ההעשרה והלמידה משלים את הלמידה בבית הספר תוך שהוא מעמיק אותה ומחזק את התלמיד. המתנדבות במרכז תומכות בקשיי הלמידה, מחזקות את התלמידים ואת מכוונותם להצלחה בלימודים ולהתקדמות בהם. המרכז  מציע לתלמידים כלים נוספים להתמודדות עם חומרי לימוד במתכונת מסייעת ובעבודה פרטנית.

 

קט-גן

פרויקט ייחודי בשיתוף עיריית חיפה השם דגש על פיתוח מיומנויות ויכולות בתחום החברתי רגשי והקוגניטיבי. המסגרת מיועדת לילדים בגילאי 2 - 3 שאינם מבקרים בגן הילדים. הצוות כולל גננת סייעת ומדריכה מטעם מח' החינוך.


מרכזי הורים-ילדים

מסגרת טיפולית מערכתית לילדים בסיכון עד גיל 12 ומשפחותיהם המאופיינות בקשיים בתפקוד ההורי ובקשיים בתחום הלימודי, החברתי, הרגשי והמוטורי. לכל משפחה נבנית תכנית בהתאם למכלול הקשיים והיכולות של הילד ומשפחתו. המרכזים מופעלים בשיתוף הרשויות המקומיות, משרד הרווחה ושותפים נוספים.


מועדוניות טיפוליות

מסגרת בקהילה עבור ילדי בתי הספר היסודיים, מכיתה א' ועד כיתה ו'. מסגרת יומית-חינוכית-טיפולית שמשמשת מסגרת בשעות אחה"צ לילדים בסיכון ממשפחות שתפקודן לקוי. 

בכל מועדונית נמצאים 15 ילדים המגיעים אליה מיד עם תום יום הלימודים. במועדונית יש צוות של מדריכה, אם בית ועובדת סוציאלית. הילדים אוכלים ארוחת צהריים, מכינים שיעורי בית ומקיימים פעילות חווייתית והפגתית במתכונת חוגי העשרה וכד'.

השנה, הודות לתרומה נדיבה של פדרציית מיאמי, הושקה תכנית "פנינים" שמטרתה צמצום פערים חינוכיים לימודיים על-ידי:
  תגבור של הוראה מתקנת לכל ילד כך שיוכל לשפר את מיומנויות הקריאה והכתיבה שלו
  לימוד השפה האנגלית מתוך הבנה שהשפה האנגלית היא בעלת איכויות של שפה מקשרת ונחוצה על מנת לתקשר בכל מקום מעבר לידיעת שפה זרה 
  הוראת מדעים על מנת שהילדים ידעו חוקי מדע בסיסיים המסייעים בהבנת העולם בו אנו חיים 

 

התכנית הוכתרה כהצלחה על-ידי כל הגורמים המעורבים ביישומה. הצלחת התכנית בלטה במיוחד במועדונית הפלמ"ח בבת ים, בה 7 ילדים מתוך 15,  קיבלו בסוף שנת הלימודים תעודות הצטיינות על הישגים אקדמיים מבתי הספר השונים בעיר בהם הם לומדים.


צהרונים

פיתוח ומיתוג רשת צהרוני ויצו "חמים וחכמים" המנוהלים על-ידי האגף לרווחת המשפחה.
האגף מפקח ומנהל למעלה מ- 100 כיתות צהרונים. 

הצהרון מהווה מסגרת המשך חינוכית-חברתית והוא פועל 5 ימים בשבוע לאחר סיום יום הלימודים בגני הילדים העירוניים ונועד לאפשר הארכת יום עבודה לאמהות עובדות עם ילדים בגילאי 3 שנים עד 6 שנים.  

צהרוני רשת ויצו, הפועלים בערים תל אביב וגבעתיים, מוכרים ומפוקחים ע''י משרד הכלכלה ומשפחות חד הוריות זכאיות לסבסוד מהמדינה על-פי קריטריונים אחידים.

התפיסה המובילה את צהרוני ויצו הינה תפיסה חינוכית- פדגוגית- הוליסטית הרואה בשהייה בצהרון חוויה המותאמת לשלבי התפתחות הילד ומשפחתו.

היעד המרכזי של צהרוני ויצו, הינו מתן יחס אישי ואמפתי לכל ילד, זאת תוך ראיית צרכי הפרט והכלל.

בעבודה החינוכית יש לראות בראש ובראשונה את טובת הילד, כשהמטרה המרכזית היא לדאוג לביטחונו של הילד, ליצור אקלים חינוכי מיטבי בצהרון, להעשיר את עולמו של הילד ולקדמו למיצוי הפוטנציאל הטמון בו. 

השנה, בפעם הראשונה האגף התמודד וזכה במכרזים להפעלת צהרונים ברחבי הארץ:

  מכרז של החברה למשק וכלכלה בע''מ, המאגד את כל הרשויות המקומיות והמועצות האזוריות והמקומיות. התמודדנו על שלושה מחוזות בארץ להפעלת צהרוני גנים ובתי ספר. בשני מחוזות זכינו במקום הראשון ובמחוז המרכז זכינו במקום השני. זכייה זו מכירה בניהול האיכותי והמוקפד של הצהרונים ומהווה תעודת הערכה מקצועית ברמה הארצית.
  מכרז בעיר גבעתיים להפעלת ילדי הגנים בו זכינו להיות המפעיל הגדול בעיר, מול תחרות מאתגרת של מפעילים נוספים והודות לניהול והכרה בעשייה הפדגוגית האיכותית. 
מכרז בישוב עומר להפעלת צהרוני גנים בו התמודדנו. 
   
נבנתה תשתית ארגונית, פדגוגית, מקצועית ונבנו נהלים ברורים המפוקחים על-ידי האגף לרווחת המשפחה:
  תוגבר צוות רכזות פדגוגיות מקצועי הפועל בפריסה עירונית כמתחייב מנוהל הפעלה של ויצו ושל משרד הכלכלה
  הדרכות והשתלמויות שונות לצוותים החינוכיים בצהרונים, הן הדרכות פרטניות והן הדרכות קבוצתיות, ע''י צוות הרכזות הפדגוגיות 
   בכל יום נערכים ביקורים שוטפים בצהרונים ע''י הרכזות הפדגוגיות כחלק ממערך הניהול השוטף
  הכשרה לצוותים בנושא עזרה ראשונה ע''פ נוהל משרדי הממשלה החינוך והכלכלה 
  טכניקות יצירת הקשר עם ההורים שופרו והוכנסה אפליקציה ייעודית  למסירת הודעות ודיווחים עדכניים שוטפים לצוות ולהורים
  הקמה וניהול פורום הזנה יישובי ע''י האגף לרווחת המשפחה, בעיר גבעתיים הכולל נציגי הרשות המקומית, נציגי חברות הקייטרינג, ועד הורים עירוני והנהלת צהרוני ויצו גבעתיים. בפורום לובנו סוגיות הסעדת ילדים בצהרונים 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

לפרטים נוספים: 
ניתן לפנות בטלפון: 03-6983836 
או במייל: haval@wizo.org
 
 

ויצו - תנועה ציונית בינלאומית של נשים מתנדבות לשיפור החברה בישראל, הוקמה בלונדון בשנת 1920 כתנועה לא מפלגתית של נשים העושות עבודתן בהתנדבות.  

ויצו מוכרת על ידי האו"ם כארגון לא ממשלתי (NGO), במעמד מייעץ לידי אקוסוק (ECOSOC) ויוניצף (UNICEF).

מטרות ויצו - לדאוג לרווחתם של פעוטות באמצעות מעונות יום, ילדים, בני נוער, נשים וקשישים, קידום מעמד האישה בישראל, חיזוק הקשר בין יהדות העולם לישראל ולסייע בקליטת עולים חדשים.