שנת 2020: 100 שנה לארגון ויצו

שנת 2020: 100 שנה לארגון ויצו

ויצו פותחת את שנת ה- 100 להקמתה 
בוועידה נשית בינלאומית בישראל


למעלה מ- 1000 נשים, מנהיגות הקהילות היהודיות מ-40 מדינות בעולם תגענה לישראל להשתתף בוועידת ויצו לקידום עשייה נשית למען החברה בישראל


19-23/1/2020 מלון הילטון תל אביב


למעלה מאלף נשים יהודיות צפויות להגיע לישראל בינואר הקרוב, כדי לציין 100 שנים להקמת ויצו ולהשתתף בוועידה בינלאומית שמכנס הארגון, לקידום עשייה נשית למען החברה בישראל. וועידת ויצו תפתח את אירועי ה- 100 לארגון, שייערכו  בישראל ובעולם במשך שנת 2020, וישתתפו בה בכירי הפוליטיקאים, שגרירים וראשי ערים, בכירי המוסדות הציוניים, נשים מובילות מתחומי הכלכלה חברה, ביטחון, פילנטרופים, אנשי תקשורת ועוד.  משתתפות הוועידה מגיעות מ-40 מדינות מרחבי העולם בהן- ארה"ב, אוסטרליה, בריטניה, גרמניה, צרפת, שוויץ, הולנד, איטליה, קנדה, הודו, פנמה, מקסיקו, ארגנטינה, ברזיל, מונקו, דרום אפריקה ועוד – והן ומייצגות את 250 אלף מתנדבות ויצו בעולם.  


וועידת ויצו העולמית מתכנסת כדי לדון בסוגיות מרכזיות העומדות על סדר היום של העם היהודי והחברה בישראל, בהם קידום מעמד הנשים בישראל ובמוסדות הציוניים, מצבה של ישראל בעולם, צמצום פערים וקידום אוכלוסיות בסיכון, העמקת הקשר בין הדור הצעיר בתפוצות ומדינת ישראל ועוד.  בוועידה מאשרת ויצו את מדיניותה לשנים הבאות בתחומי חינוך, רווחה ומעמד האישה, ובמהלכה נבחרת הנהלה חדשה לארגון.  


הוועידה תיארך בין התאריכים 19-23 בינואר ותיפתח באירוע חגיגי בירושלים לציון 100 שנות עשייה בתחומי חינוך, רווחה ומעמד האישה וישתתפו בה בין היתר בוגרי מוסדות ויצו למיניהם, שיוקירו תודה לארגון על שהציל את חייהם או שינה אותם. בין המשתתפים: צעירה ששהתה בילדותה במקלט ויצו לנשים מוכות יחד עם אמה, מדריכה במגמת המשטרה של כפר הנוער ויצו ניר העמק, שבו החלה כחניכה בסיכון ועוד.

חברות ויצו תיקחנה חלק בשורה רחבה של דיונים וסדנאות בנושאי מעמד האישה בחברה הישראלית נוכח תופעות חברתיות של הטרדות מיניות ואי שוויון מגדרי, פיתוח מנהיגות, התמודדות עם הדה לגיטימציה והאנטישמיות הגואה והסברה לישראל, האתגרים הכלכליים והחברתיים הניצבים כיום בפני ישראל ועוד. 


מנהיגות ויצו יבקרו בפרויקטים של ויצו אשר נהנים מתמיכתן של פדרציות ויצו בעולם,  בהם כפרי נוער ופנימיות, מקלטים לנשים מוכות ומרכזים לטיפול באלימות, מעונות יום, בתים חמים לנערות, מרכזי חירום לילדים בסיכון ועוד. 


בין היוזמות שמקדמת ויצו למען החברה במסגרת אירועי ה-100 הינה חלוקת מלגות לימוד לבני נוער בסיכון. חלק מהמלגות תחולקנה בוועידה, מטעם קרן המלגות ע"ש מיכל, יצחק והראלה מודעי ז"ל. מיכל מודעי, נשיאת ויצו הרביעית, הקימה את הקרן לזכרם של בעלה, יצחק מודעי וביתם הראלה, שנהרגה בתאונת דרכים. לאחר מותה צורף שמה לקרן המלגות. המלגות תוענקנה בהשתתפו בני משפחת מודעי. 


בסיום הוועידה תפרסם ויצו רשימת החלטות ליישום הנוגעות לתמיכת  הקהילות היהודיות בעולם במדינת ישראל ולפעילותה של ויצו למען אוכלוסיות נזקקות בארץ. 


פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר ויצו העולמית: "ויצו הוקמה ב-1920 על ידי קבוצת נשים חזקות, שהחליטו שהגיע הזמן להילחם למען נשים ובעדן. כיום, במלאת 100 שנים לקיומה, הגענו להישגים מדהימים אך אנו עדין נאבקות יום-יום לשיפור זכויות נשים ומעמד האישה, לקידום אוכלוסיות מוחלשות ורווחתן, ועבור חינוך ילדינו.  מפגן הכוח הנשי של ויצו מעביר מסר ברור לגבי מרכזיותה של ויצו לחברה ולגבי מרכזיותן של נשים בקדמת העשייה". 
___________________________________________________________________________________

 

ויצו- הארגון החברתי הגדול בישראל, פועל לקידום מעמד האישה, לחינוך ילדים ובני נוער ולשיפור רווחתן של אוכלוסיות מוחלשות.  הוקמה בשנת 1920 כתנועת נשים ציונית, על רקע חוסר ייצוג מספק לנשים במוסדות הציוניים ומטרה לסייע לנשים וילדים בישוב היהודי בארץ ישראל. כתנועה ציונית שנוסדה טרם הקמת המדינה, הקימה ויצו את שירותי החינוך והרווחה הראשונים בישראל, והיוותה גוף משמעותי ביותר בחברה המתהווה: ויצו הקימה את מעונות היום הראשונים, ייסדה את טיפות החלב, את כפרי הנוער הראשונים וביצעה בישראל את כל ההכשרות התעסוקתיות לנשים. ויצו גם הקימה את מפלגת הנשים הראשונה והיחידה שהיתה אי פעם בישראל.


כיום פועלת ויצו ב-50 מדינות בעולם ובאמצעות 250 אלף מתנדבות, התומכות בעשייה של הארגון בארץ. היא הספק המוביל לשירותי חינוך ורווחה לממשלת ישראל, באמצעות הפעלתם של למעלה מ- 800 מוסדות ושירותים: 183 מעונות יום, 8 בתי ספר ופנימיות לנוער, 40 לשכות משפטיות, עשרות מרכזים לנשים חד הוריות, 3 מרכזים למניעת אלימות במשפחה ו-2 מקלטים לנשים מוכות, מרכזי חירום לילדים בסיכון ועוד. ב- 2008 הוענק פרס ישראל לתנועת ויצו, בשיתוף עם ארגוני הנשים נעמת ואמונה, על תרומתם המיוחדת לחברה הישראלית. 

 

 
___________________________________________________________________________________
לפרטים: גל רותם גולן 052-4295995  
 

ויצו - תנועה ציונית בינלאומית של נשים מתנדבות לשיפור החברה בישראל, הוקמה בלונדון בשנת 1920 כתנועה לא מפלגתית של נשים העושות עבודתן בהתנדבות.  

ויצו מוכרת על ידי האו"ם כארגון לא ממשלתי (NGO), במעמד מייעץ לידי אקוסוק (ECOSOC) ויוניצף (UNICEF).

מטרות ויצו - לדאוג לרווחתם של פעוטות באמצעות מעונות יום, ילדים, בני נוער, נשים וקשישים, קידום מעמד האישה בישראל, חיזוק הקשר בין יהדות העולם לישראל ולסייע בקליטת עולים חדשים.