משבר הקורונה

-משבר הקורונה- 


-קווי הייעוץ והסיוע של ויצו מוצפים פניות-
ויצו מרחיבה את שירותיה לנשים, הורים ומשפחות בסיכון


עליה של 50% בפניות נשים אודות זכויותיהן בעבודה
עליה בפניות בנוגע לאלימות במשפחה
הצפה בפניות הורים המבקשים תמיכה, מענה והכוונה להתמודדות עם המצב.


אניטה פרידמן, יו"ר ויצו העולמית: "חוסר הוודאות בארץ ובעולם, אליו מתלווים סגירת מקומות העבודה, מערכת החינוך וטלטלה כלכלית עלולים לייצר כאוס גם בתוך התא המשפחתי"

זכויות נשים בעבודה בעקבות המצב החדש

"משבר הקורונה ואי הוודאות הכבדה בשוק העבודה יצרו עלייה של כ- 50 אחוז בפניות נשים לקו הייעוץ של ויצו המספק מענה מקצועי ומשפטי למיצוי זכויות נשים בעבודה", מספרת מנהלת מערך הסיוע המשפטי של ויצו, אורי טורקיה-שלס וממשיכה: "הפניות עוסקות, בין היתר, בשאלות של קבלת שכר במקרים של אי יכולת להגיע לעבודה, יציאה לחופשה ללא תשלום וזכויות במצבי חירום בכלל - המצב המשפטי הנובע מהמשבר מעורפל ויש להבהירו. אנו מזמינות נשים להמשיך להתקשר ולקבל מידע וייעוץ".
קו לזכויות נשים בעבודה של ויצו פועל בטלפון: 03-6923825 


עורכות דין מומחיות לדיני עבודה מעניקות בשגרה מענה משפטי בסוגיות כגון: זכויות סוציאליות, זכויות בהיריון, טיפולי פוריות ולידה, שימוע, אפליה, יחסי עובד מעסיק וכדומה, וכעת מרחיבות את המענים ויספקו מידע וייעוץ לסוגיות שעולות בעקבות המצב, כגון: תשלום בגין עבודה מהבית, מימוש חופשות, זכויות במקרה של בידוד, הוצאה לחל"ת, זכויות לעצמאיות ועוד.

בתוך כך מודיעה ויצו כי הייעוץ המשפטי לנשים בדיני משפחה יעניק מעתה מענה טלפוני, כך שימנע הצורך בהגעה פיזית לאחד מ-30 הלשכות המשפטיות הפועלות ברחבי הארץ. בסניפי ויצו ברחבי הארץ פועלות 30 לשכות משפטיות הנותנות ייעוץ פרונטאלי מגוון. הלשכות מאוישות ע"י עורכות ועורכי הדין מקצועיים המתמחים בדיני משפחה, מעמד אישי וגישור ולצידם מתנדבות לוגיסטיות. "ריכוז נרחב של אנשי מקצוע תחת קורת גג אחת מאפשר לנו לתת מענה נרחב ומקיף לכל פניה. לאור ההחמרה בהנחיות הממשלה, הוחלט להמשיך את הייעוץ בטלפון להמשיך לתת מענה לצרכים של נשים ומשפחות". 


לרשימת  הלשכות המשפטיות של ויצו ומספרי הטלפון , באתר ויצו:

ייעוץ וסיוע באלימות במשפחה


אבי מור, מנהל קו הייעוץ של ויצו לגברים במעגל האלימות: "בימים אלה של שינוי בשגרת החיים, יש עלייה ברמת התסכול, הכעס  והעצבים בבתים רבים. משפחות רבות מוצאות עצמן מתמודדות עם מתיחות גבוהה, ערעור ביחסים בין בני המשפחה. בקרב חלק מהמשפחות המצב גולש לכדי אלימות – קיימת או חדשה. עלבונות, האשמות, התחשבנויות, איומים והפחדות מוצאים דרכם לשיח המשפחתי.  אנו קוראים לגברים, בין אם פוגעים או נפגעים, ובני משפחותיהם לדבר איתנו לקבלת יעוץ והכוונה. חבל לעבור את התקופה הזו מלאים ברגשות שעלולים להביא להסלמה. נוכל לסייע לכם לעבור את התקופה הזו בבטחה".
קו הגברים ליציאה ממעגל האלימות - פועל בטלפון: 1-800-393904  
 
ייעוץ והכוונה להורים

נורית ינקילביץ, מנהלת קו הייעוץ של ויצו להורים: "מפרוץ המשבר וביתר שאת ביומיים האחרונים אנו מוצפים בפניות הורים המבקשים הכוונה וכלים להתמודד עם סוגיות חינוכיות בצל משבר הקורונה- לחץ מהילדים, שינויים התנהגותיים, דרכים להעביר את הזמן המשותף ועוד.  אנו מזמינים הורים להתייעץ איתנו ומאחלת לכולנו לשמור על יציבות התא המשפחתי".  
קו הייעוץ להורים פועל בטלפון *6968 
הקו נותן מענה בסוגיות כגון: הסבר מותאם לילדים על המצב, דרכי מניעה והתמודדות, מה עושים בבידוד? הפחתת המתח בבית ועוד. 

אניטה פרידמן, יו"ר ויצו העולמית: "חוסר הוודאות בארץ ובעולם, אליו מתלווים סגירת מקומות העבודה, מערכת החינוך וטלטלה כלכלית עלולים לייצר כאוס גם בתוך התא המשפחתי. קווי הייעוץ שלנו מקבלים עוד ועוד פניות ומכוונים לתת מענה לכל חברי המשפחה-נשים, גברים וילדיהם".

 
 

ויצו - תנועה ציונית בינלאומית של נשים מתנדבות לשיפור החברה בישראל, הוקמה בלונדון בשנת 1920 כתנועה לא מפלגתית של נשים העושות עבודתן בהתנדבות.  

ויצו מוכרת על ידי האו"ם כארגון לא ממשלתי (NGO), במעמד מייעץ לידי אקוסוק (ECOSOC) ויוניצף (UNICEF).

מטרות ויצו - לדאוג לרווחתם של פעוטות באמצעות מעונות יום, ילדים, בני נוער, נשים וקשישים, קידום מעמד האישה בישראל, חיזוק הקשר בין יהדות העולם לישראל ולסייע בקליטת עולים חדשים.